Zakupy w LUTYM

WAPNO palone

Mleko wapienne, czyli mieszanka wapna i wody w proporcjach 2kg wapna;10L wody

Cel -> Bielenie pni drzew owocowych ma na celu ochronę przed pionowym pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Najbardziej cierpią jabłonie, czereśnie, wiśnie, grusze i śliwy.

Powód -> Rany mrozowe na pniach i konarach pojawiają się w styczniu oraz lutym, wtedy kiedy są największe wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Podwyższona temperatur powoduje obudzenie komórek i pobudza krążenie soków. Nocą temperatura spada i rozbudzona warstwa”podkorowa” przemarza.

Kiedy -> Pierwsze bielenie drzew wykonuje się na przełomie listopada i grudnia. Zabieg powtarza się jeśli to konieczne, w zależności od warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg) w styczniu, ewentualnie w lutym.

Zakup -> Do wyboru gotowy preparat w wiaderku lub w formie sypkiej do rozrobienia z wodą.




NASIONA 

Nasiona warzyw. Nasiona na kiełki do kanapek i sałatek, rzodkiewka, słonecznik, rzeżucha, soja, soczewica i brokuł. Kiełkownica lub czysty słoik z gazą.

Warzywa z rozsady. W połowie lutego siejemy wczesne odmiany kapusty, kalarepy, kalafiora oraz sałaty, pomidorów, selera, pora, cebuli i bobu.

Tunel foliowy. Pod koniec lutego, gdy warunki termiczne sprzyjają pracom na działce, a ziemia już odmarznie, w niskich tunelach foliowych siejemy nasiona wczesnych odmian marchwi, rzodkiewki, szpinaku, kopru, bobu.

Do gruntu. Na przełomie lutego i marca możemy wysiewać warzywa o małych wymaganiach termicznych, tj. wczesne odmiany pietruszki, pasternaku i czosnku (wysadzamy ząbki). Wysiane nasiona przykrywamy agrowłókniną.

Na parapecie. Luty to również czas wysiewu pierwszych ziół. Na jasnym kuchennym parapecie możemy rozpocząć hodowlę takich ziół jak: estragon, rozmaryn, szałwia lekarska.




KWIATY OGRODOWE

W lutym powinniśmy zaopatrzyć się w nasiona roślin jednorocznych. Wiele gatunków tych roślin wysiewamy właśnie w tym okresie

Do pojemników petunia ogrodowa, werbena, lobelia, lwia paszcza, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, lewkonia, niecierpek i heliotrop.  Z bylin ogrodowych w lutym wysiewamy ostróżkę ogrodową i chaber wielkogłówkowy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *