Zakupy w MARCU

PRACE W OGRODZIE
Marzec to czas w którym czeka nas sporo prac w ogrodzie. Do najważniejszych z nich należą:
– wysiewamy rośliny jednoroczne uprawiane z roszady – jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić w lutym z powodu braku nasłonecznienia. Z kolei te wysiane w lutym przesadzamy do pojedynczych doniczek bądź skrzynek.
– możemy już zacząć ciąć krzewy liściaste wypuszczające pędy latem. Do tego celu przyda nam się odpowiedni sekator. Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Warto również zadbać o rośliny iglaste i rozsypać pod nimi rozdrobnioną korę, która ograniczy rozwój chwastów,
– pod koniec marca gdy temperatura zacznie już sięgać powyżej 0 st. C możemy zacząć ściągać wszelkiego rodzaju osłony z drzew i krzewów – robimy to w pochmurny dzień. Koniec miesiąca to również czas sadzenia tych roślin. Podcinamy też stare drzewa i krzewy zabezpieczając odpowiednio ucięte miejsca specjalnymi preparatami.

CHOROBY I SZKODNIKI ROŚLIN
Od tego miesiąca zaczyna się walka o zdrowie naszych roślinnych podopiecznych. Pogoda marcowa sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju nieproszonych szkodników. Warto jednak pamiętać, że opryski zaczynami gdy temperatura nie schodzi poniżej 7 st. C.
– iglakom zagrażają przędziorki i ochojniki – stosujemy tutaj środki oparte na bazie oleju parafinowego,
– z kolei drzewa i krzewy owocowe narażone są na działanie kwieciaka jabłkowca i miodówki jabłoniowej-stosujemy tutaj odpowiednie insektycydy- a także parch (grusze i jabłonie). Do walki z kędzierzawością liści (brzoskwinie) użyteczne będą preparaty przeciwdziałające grzybom i bakteriom. Śliwy warto chronić przed torbielą.

TRAWNIK
Wbrew pozorom w marcu nasze trawniki również wymagają sporo uwagi.
Pace pielęgnacyjne zaczynamy od wygrabienia trawnika ostrymi grabiami oraz kosimy nisko, prawie do samej ziemi. Jeśli nasz trawnik po zimie miewa puste prześwity warto podsypać go torfem bądź żyzną ziemią i dosiać nowymi nasionami. Marzec to czas pierwszego nawożenia trawnika przystosowanym do tego celu nawozami. Warto uzupełnić braki azotu aby trawnik miał dobry start nawożąc saletra wapniową lub amoniową
Należy na bieżąco usuwać pojawiające się chwasty – mniszek lekarski, babka lancetowata, powój polny, gwiazdnica pospolita, koniczyna – z pomocą przyjdzie nam łopatka bądź chwastownik. Na większe skupiska można wykorzystać oprysk środkami chwastobójczymi.
W trawnikach lubują się krety, nornik polny, myszy. Te pierwsze swoja aktywność zaczynają właśnie z początkiem wiosny. Można się przednimi bronić sadząc rośliny odstraszające gryzonie (wilczomlecz, czosnek, gorczyce, mięte, rumianek i czarną porzeczkę) lub stosując specjalne środki chemiczne.
Wiosna i lato to okres żerowania pędraków, żywią się one korzeniami traw. Sprawiają, że nasz trawnik zaczyna żółknąć i usychać. Aby zapobiegać ich pojawianiu się pamiętajmy o dbaniu dobrą kondycje darni oraz grabieniu wszystkich resztek pozostałych po koszeniu. W sytuacji gdy pędraki już zagnieździły się na naszym trawniku powinniśmy zastosować odpowiednie środki biologiczne bądź chemiczne. Należy to zrobić jak najszybciej gdyż pędraki bardzo szybko mogą zniszczyć nasz trawnik.

ROŚLINY OZDOBNE
Od marca możemy już zacząć dekorować swój balkon. Świetnie nadadzą się do go wielobarwne bratki którym nie przeszkadzają niższe temperatury. Inne odporniejsze gatunki roślin na ten okres to: stokrotki, dzwonki, hiacynty i żonkile.
Wysadzamy do doniczek bulwy bylin kwitnących latem i jesienią: dalie, begonie bulwiastą, paciorecznik.
Z kolei do ogrodu sadzimy cebule późno kwitnących odmian: lilie, trawy ozdobne i paprocie ogrodowe pamiętając, że ziemia musi być wtedy całkowicie odmarznięta. W innym wypadku z sadzeniem czekamy do kwietnia.
W domowym zaciszu zaczynamy wysiew rośliny jednoroczne. Pomocne nam w tym będą wszelkiego rodzaju skrzynki, kuwety i doniczki celulozowe oraz torfowe. Przykładami roślin których wysiew zaczynamy w ten sposób są: portulaka, zatrwian, floks, aster chiński, aksamitki, cynie, werbene, lwia paszcza.
Gdy ziemia rozmarznie wysiewamy do gruntu na miejsce stałe: smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią i chabry
Także pod koniec marca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią:, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.

WARZYWNIAK
W pierwszych dniach marca zdążymy jeszcze wysiać seler por i wczesne odmiany warzyw kapustnych i sałaty. Pod tunelami foliowymi powinny pojawić się nasiona rzodkiewki, marchwi, szpinaku, pora, sałaty masłowej i kopru.
Warto zaopatrzyć się w nasiona bakłażana, pomidora i papryki- połowa marca to czas rozsady tych warzyw.
Koniec marca to czas na wysiew grochu, bobu, wczesnych odmian rzodkwi, jarmużu, pietruszkę korzeniową i naciową, pasternak, szpinak warzywny, skorzonerę i koper ogrodowy.