BASEN

Chemia basenowa, BAYROL

Bayrol to Niemiecka firma założona w 1927 roku. Ich dewiza brzmi: Bayrol zapewni ci najlepsze rozwiązania dla wody twojego basenu oraz spa. Bayrol to lider wśród produkcji automatycznych pomp i stacji dozujących, urządzeń do uzdatniania wody oraz chemii basenowej. Urządzenia Bayrol Analyt, Bayrol PoolManager oraz Bayrol Poolrelax to najlepsze urządzenia na rynku jeżeli chodzi o autmatyzację uzdatniania wody basenu i spa. 

Od wielu lat firma BAYROL jest prekursorem nowych technologii uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej chlorem i tlenem. Dotyczy to zarówno udoskonalania już istniejących produktów, jak też wprowadzania na rynek całkowicie nowych koncepcji uzdatniania wody basenowej stosowanych zwłaszcza do basenów prywatnych. Dział Badań i Rozwoju firmy dba o to, aby nowe lub ulepszone produkty uzupełniały dotychczasowy asortyment lub zastępowały przestarzałe technologie, surowce i opakowania.

Jakość ponad wszystko to dewiza niemieckiego producenta. Wszystkie produkty są produkowane w Europie, z wykorzystaniem najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Produkowane przez nich urządzenia kontrolno-pomiarowe, takie jak Analyt, Poolmanager, Poolrelax, są niedoścignionym wzorem dla większość producentów. Charakteryzują się bezawaryjnością i utrzymaniem wody basenowej w idealnej kondycji, dzięki dokładnym pomiarom i idealnym dozowaniem wysokiej jakości chemii basenowej. 

Uzdatnianie wody, krok 1 – regulacja

Substancja ciekła, która powoduje obniżenie i stabilizację pH wody. Preparat powinieneś stosować zawsze wtedy, gdy pH wody jest większe niż 7,4. pH minus jest bardzo ważny, gdyż powoduje skuteczniejsze działanie pozostałych środków pielęgnacyjnych.

W postaci rozpuszczonej w wodzie jest to środek bezpieczny. Nie powoduje podrażnienia oczu i skóry ani odkładania się osadów wapnia na skórze. 
W celu obniżenia odczynu wody o 0,1 pH potrzeba 1 l pH-Minus w płynie na 100 m³ wody w basenie.

Występuje w postaci szybko rozpuszczającego się proszku. Dzięki niemu podniesiesz i ustabilizujesz wartości pH wody w basenie.  Powinieneś go użyć, gdy pH wody jest mniejsze niż 7,0. Odpowiedni poziom pH wody ma  wpływ na zmniejszenie się korozji metalowych części w Twoim basenie oraz w basenie wyłożonym płytkami – na niszczenie spoin. Ponadto dobre pH wody zwiększa wydajność wszystkich pozostałych środków chemicznych jakie stosujesz w basenie.

Jeśli chcesz podwyższyć wartość pH wody o 0,1 musisz na 10m3 użyć 0,1 kg pH Plus. Każdą inną wartość podniesiesz obliczając ją proporcjonalnie zgodnie z wcześniej wspomnianymi proporcjami.


Uzdatnianie wody, krok 2 – dezynfekcja wody, uzdatnianie wody

Chlorilong® POWER 5 (dawniej Chlorilong® 5 Functions) to 250-gramowa tabletka wielofunkcyjnego chloru o powolnym i regularnym rozpuszczaniu. Zapewnia dezynfekcję basenu, zapobieganie powstawaniu glonów i kamienia, flokulację i stabilizację chloru. Eliminuje bakterie, szanuje pokrycia basenów i zapewnia krystalicznie czystą wodę.

Jest pozbawiony wapnia i posiada obojętny odczyn pH. Rozpuszcza się całkowicie w wodzie i nie tworzy osadów. Może być stosowany do twardej wody.
Preparat zawiera 56% stabilizowanego wolnego chloru w postaci soli sodowej kwasu dwuchloroizocyjanurowego i posiada wyraźny zapach chloru. Chlorifix jest odporny na duże  nasłonecznienie i wyższą temperaturę wody w basenie.

Aby szokowo przechlorować basen przy mętnej wodzie oraz przy widocznej obecności glonów należy zastosować 200 g Chlorifixu na 10 m³ wody w basenie.
W przypadku wystąpienia dużej ilości glonów dodatkowo użyć 250 ml preparatu Desalgine lub Desalgine Jet na 10 m³  wody.
Jeśli Chlorifix ma być stosowany do stałej dezynfekcji wody to należy przy pierwszym i cotygodniowym dozowaniu zastosować 40 – 50 g preparatu Chlorifix na 10 m³ wody w basenie.
Zaleca się cotygodniowe badanie zawartości wolnego chloru i takie ustawienie dozowanej ilości Chlorifixu, aby zawartość wolnego chloru w wodzie mieściła się w zakresie 0,5 – 1,5 mg/l.
Chlorifix należy stopniowo wrzucać do skimmera lub do basenu w pobliżu dysz dopływowych. Zaleca się wstępne rozpuszczenie odmierzonej ilości preparatu w plastykowym wiadrze i wlanie roztworu do basenu w pobliżu dysz dopływowych. Dozować najlepiej wieczorem po zakończeniu codziennej eksploatacji basenu.

Chloriklar jest produkowany w postaci 20 g tabletek o silnym działaniu dezynfekcyjnym i jest używany głównie do szokowego chlorowania wody. Produkt powoduje szybki rozkład zanieczyszczeń i substancji organicznych powodujących zmętnienie wody w basenach kąpielowych oraz szybko likwiduje glony.
Chloriklar jest pozbawiony wapnia i posiada obojętny odczyn pH. Rozpuszcza się całkowicie w wodzie i nie tworzy osadów. Może być stosowany do twardej wody.
Preparat zawiera 63% stabilizowanego wolnego chloru w postaci kwasu trójchloroizocyjanurowego, zawiera także węglanu sodu. Tabletki posiadają charakterystyczny zapach chloru. Chloriklar jest odporny na duże nasłonecznienie i wyższą temperaturę wody w basenie.

Zastosowanie przy mętnej wodzie oraz przy widocznej obecności glonów należy zastosować 10 tabletek Chloriklaru na 10 m³ wody w basenie. W przypadku wystąpienia dużej ilości glonów dodatkowo użyć 250 ml preparatu Desalgine lub Desalgine Jet na 10 m³ wody. Jeśli Chloriklar ma być stosowany do stałej dezynfekcji wody to należy przy pierwszym i cotygodniowym dozowaniu zastosować 2 – 3 tabletki preparatu Chloriklar na 10 m³ wody w basenie. Zaleca się cotygodniowe badanie zawartości wolnego chloru i takie ustawienie ilości dozowanych tabletek, aby zawartość wolnego chloru w wodzie mieściła się w zakresie 0,5 – 1,5 mg/l.

Odpowiedni dobór składników powoduje uzyskanie krystalicznie czystej wody i pozwala ograniczyć zużycie chloru o 40% przy tej samej skuteczności dezynfekcji. W większej komorze podwójnej torebki znajduje się szybkorozpuszczalny granulat chlorowy zawierający sól sodową kwasu dwuchloroizocyjanurowego, natomiast mniejsza komora torebki zawiera aminy  czwartorzędowe i siarczan glinu. Białe i niebieskie granulki posiadają charakterystyczny zapach chloru.


Jedna podwójna torebka Complete wystarcza do uzdatnienia wody w basenie o objętości 20 m³ przez okres około 7 dni, jednakże przy pierwszym dozowaniu należy użyć 2 podwójnych torebek. Następnie co tydzień należy dozować 1 podwójną torebkę na 20 m³ wody w basenie kontrolując za pomocą testera zawartość wolnego chloru w wodzie. Jeżeli zawartość ta jest mniejsza niż 0,3 mg/l należy użyć 2 torebek Complete na 20 m³ wody, natomiast jeżeli jest wyższa niż 1,5 mg/l należy opuścić jedno dozowanie. Torebkę należy przeciąć za pomocą nożyczek i zawartość obu komór torebki wsypać do basenu w pobliżu dysz dolotowych podczas pracy pompy obiegowej. Zawsze należy całkowicie opróżnić obie komory torebki.

Uzdatnianie wody, krok 3 – zwalczanie glonów

Skutecznie i długotrwale działa przeciwko wszystkim rodzajom glonów. Jego dodatkową właściwością jest klarowanie wody. Dzięki dużej zawartości aktywnych składników jest ekonomiczny w użyciu, gdyż stosuje się niewielkie dawki. Desalgin nie zawiera chloru i metali ciężkich. Występuje w postaci niebieskiej cieczy o obojętnym pH. Zawiera mieszaninę amin czwartorzędowych.

W przypadku pierwszego napełniania basenu wodą: 150-200 ml/10 m³.
W czasie normalnej eksploatacji (1 x tydzień): 150 ml/10 m³.
W przypadku dużej ilości glonów w wodzie basenowej: 250 ml/10 m³ oraz dodatkowo należy zastosować szokową dawkę chloru szybkorozpuszczalnego (10 tabletek Chloriklar lub 200 g Chlorifix).

Wysoce skoncentrowany środek w płynie o szerokim zakresie działania. Zapobiega rozwojowi glonów, a ponadto usuwa zmętnienie i czyni wodę klarowną. W odróżnieniu od zwykłego Desalgin, zapobiega powstawaniu piany, dzięki czemu może być stosowany w basenach ze przeciwprądem lub w mini basenach z hydromasażem.  Ma neutralny wpływ na pH wody. Środek niepieniący, w płynie o dużym stężeniu i długotrwałym działaniu. Posiada obojętne pH. Jest biologiczne degradowany.
Desalgin Jet przeznaczony jest do prywatnych basenów z przeciwprądem i oraz o dużym obciążeniu kąpiącymi.

W przypadku pierwszego napełniania basenu wodą: 150 ml/10 m³.
W czasie normalnej eksploatacji (1 x tydzień): 30 ml/10 m³ basen kryty 50 ml/10 m³ basen zewnętrzny.
W przypadku dużej ilości glonów w wodzie basenowej: 250 ml/10 m³ oraz dodatkowo należy zastosować szokową dawkę chloru szybkorozpuszczalnego (10 tabletek Chloriklar lub 200 g Chlorifix) .


Uzdatnianie wody, krok 4 – koagulacja

Za pomocą Superflock Plus można skutecznie usuwać zmętnienie wody w małych basenach wyposażonych w filtry piaskowe.

Rozpuszczający się w wodzie koagulant powoduje powstawanie przed filtrem kłaczków, które pochłaniają najdrobniejsze zanieczyszczenia powodujące zmętnienie oraz zabarwienie wody. Kłaczki z zanieczyszczeniami osiadają na filtrze, a następnie są usuwane w trakcie płukania wstecznego filtra. Dzięki temu woda w basenie staje się krystalicznie i higienicznie czysta.

Efekt koagulacji jest szczególnie widoczny przy używaniu mniej skutecznego od chloru dezynfekanta jakim jest aktywny tlen.

Superflock Plus ma postać tabletek umieszczonych w woreczkach o wadze 125 g. Specjalnie dobrany materiał woreczka opóźnia proces rozpuszczania się tabletek i powoduje, że koagulant działa skutecznie przez kilka dni powodując długotrwałe kłaczkowanie zanieczyszczeń.

Superflock Plus zawiera zawiera siarczan glinu oraz związki lantanu, które doskonale usuwają z wody fosforany będące główną pożywką dla glonów. Dlatego też preparat ten dodatkowo zapobiega rozwojowi glonów.

Woreczek Superflock Plus należy raz na 1–2 tygodnie umieścić w skimmerze lub w zbiorniku przelewowym w pobliżu ssania pompy obiegowej, najlepiej po przeprowadzeniu płukania wstecznego filtra. Jeden woreczek wystarcza maksymalnie na 50 m³ wody w basenie. W przypadku większych basenów należy użyć jednocześnie większej ilości woreczków. 


Preparat w płynie jest gotowym do bezpośredniego użycia preparatem zawierającym wstępnie hydrolizowany chlorek glinu.
Quickflock Super to koagulant w płynie o wysokiej skuteczności i czystości chemicznej. Przeznaczony do szybkiego usuwania mętności wody. Odpowiedni do basenów wyposażonych w filtry piaskowe.

Środki czyszczące stosowane w basenach prywatnych

To preparat posiada dużą zdolność rozpuszczania bardzo starych osadów kamienia ułatwiając czyszczenie zaniedbanych basenów. Jest biologicznie degradowany. Dzięki nowej recepturze preparat ma większą lepkość i lepiej przylega do pionowych powierzchni ułatwiając czyszczenie. Decalcit Super ma postać czerwonego lepkiego płynu o ostrym zapachu i zawiera 15% kwas solny, alkohol, kationowe środki powierzchniowo-czynne, inhibitory korozji oraz substancje zapachowe i pomocnicze.

Przed czyszczeniem należy dokładnie zwilżyć czyszczone powierzchnie. Zaleca się używanie Decalcit Super w postaci nierozcieńczonej. Przy mniejszych osadach kamienia można preparat rozcieńczyć wodą maksymalnie do 20%, czyli używając 1 l preparatu na 5 l wody. Preparat lub roztwór należy nanieść na czyszczone powierzchnie, pozostawić na 10 – 15 minut, wyszczotkować i następnie dokładnie spłukać wodą. Przy utrzymujących się osadach wapnia zabieg można powtórzyć. Powierzchnie malowane i aluminiowe oraz elementy chromowane można czyścić preparatem Decalcit Super, ale rozcieńczonym wodą przynajmniej w stosunku 1 : 5. Po kilkuminutowej reakcji czyszczone powierzchnie należy spłukać dokładnie wodą.

To preparat posiada dużą zdolność rozpuszczania bardzo starych osadów kamienia ułatwiając czyszczenie zaniedbanych basenów. Jest biologicznie degradowany. Dzięki nowej recepturze preparat ma większą lepkość i lepiej przylega do pionowych powierzchni ułatwiając czyszczenie. Decalcit Super ma postać czerwonego lepkiego płynu o ostrym zapachu i zawiera 15% kwas solny, alkohol, kationowe środki powierzchniowo-czynne, inhibitory korozji oraz substancje zapachowe i pomocnicze.

Przed czyszczeniem należy dokładnie zwilżyć czyszczone powierzchnie. Zaleca się używanie Decalcit Super w postaci nierozcieńczonej. Przy mniejszych osadach kamienia można preparat rozcieńczyć wodą maksymalnie do 20%, czyli używając 1 l preparatu na 5 l wody. Preparat lub roztwór należy nanieść na czyszczone powierzchnie, pozostawić na 10 – 15 minut, wyszczotkować i następnie dokładnie spłukać wodą. Przy utrzymujących się osadach wapnia zabieg można powtórzyć.

Powierzchnie malowane i aluminiowe oraz elementy chromowane można czyścić preparatem Decalcit Super, ale rozcieńczonym wodą przynajmniej w stosunku 1 : 5. Po kilkuminutowej reakcji czyszczone powierzchnie należy spłukać dokładnie wodą.

Usuwanie zanieczyszczeń jest niezwykle łatwe, a na czyszczonych powierzchniach powstaje cienka powłoka zabezpieczająca przed ponownym zabrudzeniem. Adisan ma postać białego proszku o charakterystycznym zapachu i zawiera węglan sodu, metakrzemian dwusodu, niejonowe środki powierzchniowo-czynne i substancje pomocnicze.

Czyszczenie ścian basenów – nanieść Adisan na mokrą gąbkę i zetrzeć zanieczyszczenia. Gąbkę często płukać w wiadrze z wodą i wyżymać.
Czyszczenia powierzchni – w zależności od stopnia zabrudzeń stosować Adisan w proszku lub w postaci 10% roztworu (1 kg preparatu na 10 l wody). Posypać proszkiem lub spryskać zwilżone powierzchnie, wyszorować i spłukać dobrze wodą.
Czyszczenie basenów foliowych i z tworzyw sztucznych – posypać proszkiem zwilżone powierzchnie i wyszorować delikatnie przy użyciu szczotki, a następnie spłukać dobrze wodą.
Adisan w postaci 10% roztworu nadaje się też doskonale do czyszczenia wszelkiego rodzaju tkanin technicznych (folii), z których wykonane są przykrycia basenów.

Bordnet Spray jest silnie skoncentrowanym detergentem basenowym przeznaczonym do czyszczenia tłustych zabrudzeń powstałych na linii lustra wody. Najczęstszą przyczyną zabrudzeń są tłuste preparaty do opalania, kremy i kosmetyki, które na powierzchni skóry przenoszą do wody ludzie. Skład tego detergentu jest tak dopracowany, że nie powoduje zmętnienia wody basenowej. Można go używać nawet przy napełnionym basenie bez szkody dla jakości wody.
Nierozcieńczonym preparatem spryskać zanieczyszczone powierzchnie i odczekać kilka minut, a następnie gąbką lub szmatką zetrzeć zanieczyszczenia. Większe zanieczyszczenia można usunąć przez silniejsze pocieranie. Szmatę lub gąbkę należy często płukać w wiadrze z wodą, a następnie wyżymać.