CMA BUKSZPANOWA – 2

Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, prowadząc nieraz do całkowitego ogołocenia krzewów.

Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek motyla, którego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, powodując ogołacanie całych roślin, a w efekcie ich zamieranie i usychanie. Gąsienice silnie uszkadzają bukszpan wiecznie zielony ale mogą przebywać też na innych gatunkach bukszpanów.

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, zaś w Europie po raz pierwszy jej obecność stwierdzono w 2006 w Niemczech (prawdopodobnie przywędrowała wraz z importowanymi sadzonkami). Jej inwazji na kolejne kraje europejskie sprzyja ocieplanie się klimatu. W Polsce szkodnik jest obserwowany od 2012 roku, zaś masowo pojawia się od 2015. Latem 2018 mieliśmy już prawdziwą inwazję ćmy bukszpanowej, która pojawiła się masowo w wielu rejonach kraju.

Obserwację bukszpanu pod kątem występowania ćmy bukszpanowej prowadzimy już od kwietnia i kontynuujemy aż do września. Pamiętajmy, iż nie wystarczy obejrzeć krzewów z zewnątrz. Należy rozchylić ich gałązki i zajrzeć do wnętrza korony, gdyż to właśnie tam najliczniej mogą występować gąsienice. Gdy tylko je dostrzeżemy, trzeba natychmiast rozpocząć zwalczanie ćmy bukszpanowej, bo szkodnik namnaża się i niszczy krzewy bardzo szybko.

Warto wiedzieć!
Motyle ćmy bukszpanowej kierują się w kierunku źródeł światła, dlatego łatwo je zaobserwować w ogrodzie wieczorem, przy włączonej lampie.

Dobrym sposobem na wykrycie obecności ćmy bukszpanowej jest rozwieszanie pułapek feromonowych do odławiania dorosłych motyli. Pułapki służą głównie do sygnalizacji obecności szkodnika (przyciągają jedynie samce). Rozwieszając w ogrodzie większą liczbę pułapek możemy jednak znacząco ograniczyć liczebność ćmy. Eliminując samce za pomocą pułapek feromonowych sprawimy, że nie wszystkie jaja złożone przez samice zostaną zapłodnione. A zatem wylęgnie się mniej gąsienic.

W ogrodach krzewy bukszpanu możemy opryskiwać środkami do ogólnego zwalczania szkodników gryzących liście i wysysających soki z roślin, które będą też skuteczne przeciwko gąsienicom objadającym liście. Ponieważ jednak larwy ćmy bukszpanowej żerują ukryte wewnątrz krzewu i ciężko do nich dotrzeć z opryskiem, bardzo ważne jest aby użyć środka o działaniu systemicznym, takiego jak np. Polysect Bukszpan 005 SL Ultra.

Działanie systemiczne oznacza, iż preparat jest szybko pobierany przez zielone części roślin i jest przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Owady i gąsienice żywiące się sokami rośliny giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane. Polysect Bukszpan 005 SL Ultra zapobiegnie też występowaniu innych szkodników bukszpanu jak np. mszyce czy miodówka bukszpanowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *